Skip to main content

100 lat MARATONU w POLSCE 

Wspomnienia z I Maratonu Toruńskiego: 1983 r 

W 2024 czeka nas piękna rocznica, która bardzo zobowiązuje do jej upamiętnienia: 100 lat Maratonu w Polsce. 15 czerwca 1924 miał miejsce 1 bieg długodystansowy w Polsce. W tym roku, dokładnie w 100 jego rocznicę,  odbędzie się również Maraton Toruńskie 2024. Zanim bieg nastąpi będziemy na naszej stronie publikować materiały historyczne poświęcone tej wielkiej inicjatywie rekreacyjnej w Toruniu. 

Przypomnimy sobie Maraton Toruński 1983 (na postawie książki, Herosi na trasie - Maraton Toruński 1924 - 2004, Przemysław Łuczak) 

"Pierwszy bieg maratoński z Chełmna do Torunia rozegrany został 11 czerwca 1983 roku. Start honorowy odbył się z wielką pompą na wspaniałym chełmińskim rynku. Grała orkiestra, przemawiali 
– odwołując się do wspólnej historii – naczelnik Chełmna Bernard Gajewski i prezydent Torunia Romuald Bester, a w niebo wzbiły się setki gołębi. Poważne ściganie rozpoczęło się w Brzozowie. Tak samo zresztą było za każdym razem w następnych latach, gdy bieg rozpoczynał się w Chełmnie. 

W kronikach zapisano, że wystartowało 157 zawodniczek i zawodników, zaś do celu dotarło 141. Jako pierwszy na stadion Pomorzanina w Toruniu, gdzie była meta, dotarł Ryszard Dryps, górnik strzałowy z Kopalni Węgla Kamiennego „Czerwona Gwardia” w Czeladzi. Czas zwycięzcy nie był wprawdzie specjalnie imponujący – 2:36:49, ale przecież od czegoś trzeba było zacząć. I w ten sposób przedstawiciel szczególnie pieszczonego w PRL zawodu górnika został 
pierwszym rekordzistą trasy z Chełmna do Torunia. Drugi był Stanisław Chełmiński z Białegostoku 2:39:47, zaś trzeci Lucjan Stańczak z Kostrzynia 2:43:19.
Dziś nikt już nie pamięta, co triumfator dostał oprócz dyplomu oraz uścisku naczelnikowej i prezydenckiej dłoni, ale można przyjąć, że nagrodą było coś w tamtych latach trudno osiągalnego. Prezes Ryszard Kowalski utrzymuje, że był to najprawdopodobniej elegancki koc wełniany."

W 2024  wełniany koc nie jest już towarem deficytowym, stąd wysiłki biegaczy zostaną upamiętnione w inny, niemniej atrakcyjny, sposób.

Uwieńczeniem 100-lecia rocznicy będzie Konferencja, którą organizujemy wraz Uniwersytetem WSB Merito 17.06.2024  i na której nie może zabraknąć odrobiny wspomnień maratońskich.