Smolball na lodzie w Toruniu, marzec 2014

W dniach 2-4 marca br. Toruński Związek TKKF gościł twórcę nowej gry sportowo-rekreacyjne z Zurichu.

Janusz Smoliński – Szwajcar z polskimi korzeniami „wymyślił” Smolball 30 lat temu, jako formę aktywności ruchowej dla uczniów szkoły zawodowej w Zurichu, którzy nie garneli się do uprawiania innych, tradycyjnych dyscyplin sportowych. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Dziś w Szwajcarii dyscyplina ta jest obowiązkowo obecna w szkołach, a Liga Smolballu rozwija się bardzo intensywnie.

Co to jest Smolball? Nazwa pochodzi od połączenia nazwiska twórcy dyscypliny i piłki w języku niemieckim. Po Polsku można by nazwać tę dyscyplinę „piłką Smolińskiego”.

Boisko do gry w Smolball ma wymiary 30 m x 20 m, bramki wymiary 2 m długości i 1,5 m wysokości. W grze bierze udział 4 zawodników w tym bramkarz, który poza polem bramkowym może być zawodnikiem atakującym. Do gry w Smolball zawodnicy używają specjalnych rakiet smolballowych, które są można powiedzieć mieszanką rakiety do tenisa ziemnego, stołowego i do badmintona.  Rakiety są bardzo lekkie i bezpieczne ze względu na to, że osłonięte są gąbką. Piłka to gąbka otoczona specjalnym tworzywem –bezpieczna, lekka i nie powodująca zranień.

Zawodnik atakujący z piłką może zrobić 4 kroki i 4 podbicia. Piłka może leżeć na rakietce 4 sekundy. Zabroniony jest kontakt między zawodnikami. Piłkę można uderzać również tułowiem, biodrami, ale zabronione jest uderzanie piłki głową oraz nogami poniżej kolan.

Przepisy gry w Smolballa są proste, umożliwiające szybką i dynamiczną grę.

Klasyczny ligowy Smolball gra się na sali gimnastycznej otoczonej bandami i przeźroczystymi osłonami z tworzywa sztucznego (jak w hokeju na lodzie). Ściany sali mogą być również wykorzystane do gry.

Drużyna ligowa to 16 graczy, z uwagi na szybkość i dynamikę gry zmiany zawodników odbywają się w sposób „lotny” jak w hokeju na lodzie. Czas gry-70 min.

W/w zasady to liga zawodowa. Odmianę rekreacyjną pokazywał w Toruniu Pan Janusz Smoliński.

W niedzielę hokeiści „Sokoła” zauroczeni byli grą na pełnowymiarowym lodowisku. Prowadzili atak i obronę jak w hokeju na lodzie ale bezpiecznie, dynamicznie z bardzo urozmaiconymi zagraniami taktycznymi.

W poniedziałek odbyły się dwa spotkania. W Zespole Szkół nr 22 zorganizowano całogodzinną lekcję dla uczniów szkoły i pokaz dla nauczycieli.  W tym dniu szkoła gościła radnych Miasta Torunia, którym gra również bardzo się spodobała. Opinie wszystkich uczestników gry i obserwatorów były pozytywne, a wręcz rewelacyjne.

Janusz Smoliński gościł również na UMK, gdzie podczas rozmowy z Prof. dr hab. Piotrem Błajetem ustalono, że podczas  tegorocznych Juwenaliów Smolball będzie włączony do części sportów studenckiego święta, jako dyscyplina wiodąca.

Pobyt Janusza Smolińskiego był bardzo udany.

TZ TKKF otrzymał kompletny sprzęt dla dwóch drużyn wraz z bramkami.

W tegorocznym Miesiącu dla Zdrowia w Smolball będziemy grali na wszystkich Orlikach.

Więcej informacji na temat gry:
http://smolball.com/pl.html